Людям із порушенням зору
Стандартна версія

Мелітопольська районна державна адміністрація
ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

Сімейні лікарі

2
1072

З 30 січня 2018 року набув чинності Закон України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" № 2168-VIII від 19.10.2017 р., який поділив медичну допомогу на ланки, а саме:

 • Первинна ланка ― це сімейні лікарі, педіатри та терапевти, що не мають спеціалізації. 
 • Лікарні вторинної ланки надають спеціалізовані та більш складні послуги ― наприклад, при травмах, отруєннях, патологічних станах, вагітності, допомагають відновлюватися після хвороб.
 • У лікарнях і амбулаторіях третинної ланки лікують за допомогою високотехнологічного обладнання і високоспеціалізованих процедур.

Реформування розпочалося з  первинної ланки охорони здоров’я.

З 30 березня 2018 року, була створена Національна служба здоров’я України - центральний орган виконавчої влади, який реалізує основний принцип медичної реформи «гроші йдуть за пацієнтом» та оплачує вартість реально наданих медичних послуг.

Сімейна медицина дає змогу  істотно наблизити лікарську медичну допомогу до населення, у першу чергу сільського, та розширити обсяги її надання.

Найбільш доступна форма медичної допомоги - сімейна амбулаторія завжди розташовується  неподалік  від місця проживання, де застосовується така форма медичного обслуговування, як "Сімейна медицина" - при якій будь-хто з родини звертається за медичною допомогою до одного й того ж лікаря – сімейного. Вона направлена на вирішення проблем збереження і зміцнення здоров'я всього населення.

Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, підписують контракт з Національною службою здоров’я та отримують фінансову свободу і можуть самостійно розпоряджатися своїм бюджетом, вони не обмежені тарифною сіткою чи штатним розписом, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали. 

Пацієнт має право вільного вибору лікаря, незалежно від місця своєї офіційної реєстрації.

Сімейний лікар може вести пацієнтів будь-якого віку, педіатр — дітей від народження і до 18 років, а терапевт — від 18 років і старше.

Для підписання декларації необхідні:

 • документ, що посвідчують особу,
 • документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків
 • свідоцтво про народження, якщо підписання декларації потрібне дитині.

Основний спосіб заповнення декларації — електронний: уповноважена особа закладу ПМСД (це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар тощо) внесе ваші дані в систему. Потім уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис працівника юридичної особи на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров‘я». Ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, у якому працює вибраний вами лікар.

Декларації, укладені після 23 березня 2018 року, не мають терміну дії.

Уразі відпустки або хвороби вашого лікаря, його може замінити інший лікар первинної ланкизакладу первинної медичної допомоги. Якщо пацієнт вирішив змінити лікаря й уклав декларацію з іншим фахівцем, попередня декларація анулюється автоматично. Також автоматично анулюється декларація із педіатром, коли пацієнту виповнюється 18 років.

Лікар має права відмовляти в укладенні декларації пацієнту, якщо він досягнув оптимального ліміту декларацій. У терапевтів – це 2000 декларацій, у сімейних лікарів – 1800, у педіатрів – 900, якщо лікар працює на повну ставку. Ліміти, кажуть в НСЗУ, потрібні для того, щоб лікар міг надавати якісну медичну допомогу кожному пацієнтові. 

Якщо ви вирішили звернутися до лікаря вторинної ланки (спеціаліста) без скерування від сімейного лікаря, це не буде покриватися страховкою, і вам доведеться оплачувати ці послуги з інших джерел.

Перелік безоплатних медичних послуг у сімейного лікаря для пацієнта з декларацією:

 • динамічне спостереження за станом здоров’я, в тому числі - із діагностованими хронічними захворюваннями;
 • діагностику та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних станів;
 • вакцинацію дітей і дорослих за Національним календарем щеплень;
 • направлення до вузьких спеціалістів;
 • електронні рецепти на «Доступні ліки» та інсулін - за наявності складеного ендокринологом плану лікування пацієнта;
 • такі аналізи як загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, вимірювання рівня глюкози та холестерину. Але при необхідності лікар створить направлення на інші аналізи чи обстеження. Пацієнт їх отримає також безоплатно, але в межах іншого медичного пакету;
 • вимірювання тиску, ваги, зросту, окружності талії, електрокардіограму;
 • швидкі тести на вагітність, ВІЛ, вірусні гепатити, коронавірусну хворобу.

Весь перелік можна переглянути у Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженим Наказом МОЗУ від 19.03.2018 №504 та на сайті https://bit.ly/3Ir4DNm.

Відповідно до Стандарту медичної допомоги “Коронавірусна хвороба” пацієнти із легкою та середньої тяжкості формами захворювання на COVID-19, які не мають показань до госпіталізації, лікуються в амбулаторних умовах під наглядом свого сімейного лікаря.

Пацієнти з діагнозом туберкульоз, які вже не виділяють мікобактерію і, отже, не становлять загрози для оточення, можуть отримувати безоплатну медичну допомогу у сімейного лікаря за пакетом «Супровід та лікування дорослих та дітей з туберкульозом на первинному рівні медичної допомоги»  за умови, що заклади первинної ланки, уклали договір з НСЗУ на надання відповідних послуг із лікування туберкульозу. Підставою для надання такої послуги є встановлений у пацієнта відповідний діагноз та план лікування, створений лікарем-фтизіатром.

Якщо пацієнт вирішив змінити лікаря й уклав декларацію з іншим фахівцем, попередня декларація анулюється автоматично. Також автоматично анулюється декларація із педіатром, коли пацієнту виповнюється 18 років.

Отримати додаткову  інформацію ви можете звернувшись до НСЗУ,електронна пошта [email protected] або фізична адреса м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19. Індекс 04073.

Знайти заклади, що підписали договори з НСЗУ, та перевірити кількість укладених з лікарем декларацій можна на сайті НСЗУ https://bit.ly/3GS2Sbl. Або запитати у оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.