Людям із порушенням зору
Стандартна версія

Мелітопольська районна державна адміністрація
ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

Медична реформа

2
1524

Програма медичних гарантій-2022: пакет послуг

Програма медгарантій на 2022 рік містить 38 пакетів послуг. 

У цьому році додалися нові пакети - “Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня” та “Готовність до надання медичної допомоги в умовах поширення інфекційних захворювань, епідемій та в інших надзвичайних ситуаціях”. За даними НСЗУ, хірургію одного дня виділили в окремий пакет,  щоб стимулювати розвиток стаціонаро-замісних підходів, які дозволять не тримати пацієнта у лікарні без необхідності. Адже є операції, які не потребують тривалого перебування пацієнта в медичному закладі.

Щодо лікування COVID-19, то у 2022 році конкретним закладам буде запропоновано укласти договір за пакетом “Готовність до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема інфекційного характеру”. Цей новий пакет дозволить забезпечити стабільність роботи інфекційних відділень та закладів. На цей напрям у ПМГ-2022 передбачено 2,5 мільярдів гривень.

Для пацієнтів лікування від коронавірусу в стаціонарах лікарень, як і раніше, залишається безоплатним, разом з ліками, які входять у затверджений протокол лікування та Нацперелік.

Пріоритетом в Програмі медичних гарантій на 2022 рік залишається і охорона материнства та дитинства. Так, за  одним з найвищих тарифів оплачуватиметься неонатальна допомога. У 2022 тариф зросте зі 113 до 135 тисяч гривень, а максимальний тариф становитиме 161 тисячу за лікування недоношених дітей у закладах, які відповідатимуть додатковим вимогам. Тариф за медичну допомогу при пологах зросте до 15 тисяч гривень А для закладів, які відповідатимуть додатковим вимогам - до 20 тисяч.

Серед нововведень - безоплатним стає проведення неонатального скринінгу усім новонародженим для діагностики двадцяти одного захворювання.

Зростуть тарифи і на лікування онкологічних захворювань. Так, на 10 тисяч гривень збільшиться тариф на хіміотерапевтичне лікування, тепер воно становить 36 тисяч, а за лікування дітей від онкохвороб НСЗУ сплачуватиме закладам до 131 тисячі. Тариф за лікування онкогематологічних захворювань зросте з 54 до 74 тисяч гривень. Також підвищилася капітаційна ставка лікарям, які надають первинну медичну допомогу.

Зі збільшенням тарифів до медичних закладів будуть підвищуватися і вимоги. НСЗУ не  просто закуповує медичні послуги, а й впливає на їх безпечність в інтересах пацієнта. Зокрема, вимоги посиляться до лікарень, які надаватимуть пріоритетні послуги. Для цього вводиться новий показник - мінімальна кількість наданих послуг протягом 2021 року. Він запроваджуватиметься для надання медичної допомоги при інфаркті та інсульті, а також медичної допомоги при пологах. Мінімальна кількість наданих послуг, яка дозволяє укласти договір з НСЗУ: 150 пологів на рік, 100 пролікованих інсультів, 50 пролікованих інфарктів. 

Якщо медичний заклад рідко надає певну медичну допомогу, то і медперсонал втрачає необхідну практику і спроможність лікарні надавати якісне лікування за таким профілем викликає сумнів. Національна служба здоров’я закуповуватиме медичні послуги лише в тих закладах, де пацієнту зможуть надати якісну та медичну допомогу. 

У 2022 році розшириться програма реімбурсації “Доступні ліки”. Туди включать препарати для лікування хвороби Паркінсона, а також хронічного обструктивного захворювання легень.Другий етап медичної реформи стартував в Україні 1 квітня і передбачав зміни у фінансуванні вторинної ланки та впровадження принципу «гроші ходять за пацієнтом» для лікарень. Тобто фінансується не кількість місць в медзакладі, а кількість пацієнтів, які скористалися послугами лікарні.

Оплачує ці послуги Національна служба здоров’я України за встановленими тарифами.

Для підписання договору з Національною службою здоров’я України необхідно було виконати низку умов, зокрема провести перетворення (реорганізацію) медустанови у комунальне некомерційне підприємство.Що таке електронна медична карта

Електронна медична картка – це історія звернень та захворювань пацієнта, яка зберігається не на папері, а в електронній системі охорони здоров’я. Доступ до електронної медичної картки пацієнта має його сімейний або лікуючий лікар. При цьому, всю інформацію про пацієнта бачить лише його сімейний лікар, а необхідну для призначення лікування – лікуючий лікар.

Це означає, що коли пацієнт приходить на консультацію, наприклад, до невролога за е-направленням, то цей лікар бачить тільки загальну електронну анкету пацієнта. А також електронний запис сімейного лікаря, з яким він скерував пацієнта до вузького фахівця.

У разі повторного звернення саме до цього невролога, лікар побачить свої попередні записи.

Записи інших лікарів, невролога чи будь-якого іншого, не побачить.

Але може бути так, що лікарю-неврологу потрібна для постановки діагнозу чи призначення лікування історія звернень пацієнта до алерголога. В такому разі він запитає у пацієнта дозвіл на доступ до конкретних даних. Пацієнт отримує на телефон смс з кодом. Тільки назвавши цей код лікареві, пацієнт підтвердить дозвіл відкрити додаткові дані.

Сьогодні пацієнти поки що не мають доступу до власної медичної картки в електронній системі. За необхідності лікар зможе роздрукувати консультаційний висновок, де міститиметься причина звернення, діагноз, призначення лікування або направлення на додаткове обстеження. Але в наступному році, коли запрацює сервіс «Електронний кабінет пацієнта», пацієнт бачитиме власну електронну медичну картку.Електронні сервіси для пацієнтів. Роз’яснення НСЗУ

Цифрова трансформація процесів охорони здоров’я насамперед поліпшує доступ до медичної допомоги для пацієнтів. Вона допомагає пацієнтам отримувати якісні медичні послуги. Але не перетворює медичного працівника на сервіс із надання послуг. І не виключає лікаря із процесу надання медичної допомоги.

Наприклад, якщо пацієнт записався на прийом з метою оформити довідку для майбутнього першокласника, це не означає, що педіатр має автоматично видати такий документ, без огляду дитини та заключень необхідних вузьких спеціалістів.

Або щодо електронного рецепта на «Доступні ліки». Пацієнт може отримати такий рецепт по телефону, без особистого відвідування лікаря, але лише в тому разі, коли відповідний діагноз вже встановлено, схему лікування призначено. Так само буде і з електронними листками непрацездатності. Лікар засвідчує непрацездатність пацієнта через створення електронного медичного висновку після прийому, огляду та встановлення діагнозу.

Другий момент – електронні сервіси дозволяють пацієнту планувати візити до медичного закладу та уникнути черг у поліклініці. Але не є перепусткою для пацієнта отримати певну медичну допомогу поза чергою. Наприклад, електронне направлення дозволяє обрати будь-який заклад, щоб потрапити на консультацію до певного лікаря. Але пацієнт має попередньо записатися на прийом до такого лікаря і прийти на запланований час.

Тепер власне про електронні інструменти, які вже працюють.

Електронний рецепт на «Доступні ліки».

Дозволяє отримувати безоплатно або з незначною доплатою лікарські засоби для лікування серцево-судинних захворювань, первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів, лікування діабету ІІ типу та бронхіальної астми. У разі наявності хронічного чи затяжного захворювання, або необхідності продовження лікування за попередньо встановленим діагнозом та схемою лікування пацієнт може отримати такий рецепт по телефону.

Електронне направлення.

Пацієнт самостійно обирає спеціалізований медзаклад, в якому отримати послуги за Програмою медичних гарантій, незалежно від свого місця проживання чи реєстрації, або того, в якому районі чи місті працює лікар, який виписав це направлення.

Пацієнт може звернутись в комунальний заклад або у приватну клініку чи до лікаря, який має власну практику, якщо вони уклали договори з НСЗУ на надання відповідних послуг. А НСЗУ перерахує кошти саме тому закладу, в який звернувся за допомогою пацієнт.

Електронний медичний висновок про народження, а також сервіс єМалятко.

Медичний висновок про народження отримують пацієнтки у пологовому будинку після народження дитини. Це – електронний документ, який містить перелік відомостей про малюка та є підтвердженням його народження. Номер медвисновку складається з 16 латинських літер та цифр. Його надсилають батькам дитини у смс або за потреби роздруковують інформаційну пам’ятку про нього.

Медичний висновок про народження дозволяє користуватись сервісом єМалятко. Послуги, які зараз доступні онлайн завдяки сервісу є Малятко:

 • обов’язкова послуга – державна реєстрація народження та визначення походження дитини;
 • додаткові: присвоєння дитині податкового номера; призначення допомоги при народженні; реєстрація місця проживання дитини; внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів та інші.

Кілька слів про електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність в рамках електронного листка непрацездатності (проєкт еЛікарняний).

З 4 червня розпочався поступовий перехід від паперового листка непрацездатності до електронного. Перехідний період тривав до 1 вересня. Тепер сімейний або лікуючий лікар пацієнта фіксує випадок тимчасової непрацездатності через створення в електронній системі охорони здоров’я медичного висновку про тимчасову непрацездатність. Після цього зазначена інформація автоматично передається до реєстру електронних листків непрацездатності Пенсійного фонду. Якщо пацієнт має право на відшкодування у зв’язку з непрацездатністю, то інформація передається далі – для здійснення відшкодувань до системи Фонду соціального страхування.

Таким чином, лікар займається виключно медичною частиною та не заповнює жодної адміністративної інформації про роботодавця, його назву, адресу тощо. Пацієнту не потрібно турбуватись, що він може вказати назву місця роботи некоректно і через це доведеться виправляти документ. При цьому слід зауважити, що медична інформація, яка стосується діагнозів, призначень тощо з електронної системи охорони здоров’я в системи Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування не передається.

У 2021 році електронні сервіси для пацієнтів будуть ще розширені. Планується запуск Ковідного сертифікату та електронного кабінету пацієнта. Ці сервіси також покращують доступ пацієнта до медичних послуг, пришвидшують обмін інформацією між державними установами, вилучають з обігу зайві паперові документи. Крім того, економлять час на зборі печаток та чергах за цими печатками. Ковідний сертифікат до того ж дозволить заново відкрити можливості для подорожей громадян.З 30 січня 2018 року набув чинності Закон України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" № 2168-VIII від 19.10.2017 р., який поділив медичну допомогу на ланки, а саме:

 • Первинна ланка ― це сімейні лікарі, педіатри та терапевти, що не мають спеціалізації. 
 • Лікарні вторинної ланки надають спеціалізовані та більш складні послуги ― наприклад, при травмах, отруєннях, патологічних станах, вагітності, допомагають відновлюватися після хвороб.
 • У лікарнях і амбулаторіях третинної ланки лікують за допомогою високотехнологічного обладнання і високоспеціалізованих процедур.

Реформування розпочалося з  первинної ланки охорони здоров’я.

З 30 березня 2018 року, була створена Національна служба здоров’я України - центральний орган виконавчої влади, який реалізує основний принцип медичної реформи «гроші йдуть за пацієнтом» та оплачує вартість реально наданих медичних послуг.

Сімейна медицина дає змогу  істотно наблизити лікарську медичну допомогу до населення, у першу чергу сільського, та розширити обсяги її надання.

Найбільш доступна форма медичної допомоги - сімейна амбулаторія завжди розташовується  неподалік  від місця проживання, де застосовується така форма медичного обслуговування, як "Сімейна медицина" - при якій будь-хто з родини звертається за медичною допомогою до одного й того ж лікаря – сімейного. Вона направлена на вирішення проблем збереження і зміцнення здоров'я всього населення.

Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, підписують контракт з Національною службою здоров’я та отримують фінансову свободу і можуть самостійно розпоряджатися своїм бюджетом, вони не обмежені тарифною сіткою чи штатним розписом, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали. 

Пацієнт має право вільного вибору лікаря, незалежно від місця своєї офіційної реєстрації.

Сімейний лікар може вести пацієнтів будь-якого віку, педіатр — дітей від народження і до 18 років, а терапевт — від 18 років і старше.

Для підписання декларації необхідні:

 • документ, що посвідчують особу,
 • документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків
 • свідоцтво про народження, якщо підписання декларації потрібне дитині.

Основний спосіб заповнення декларації — електронний: уповноважена особа закладу ПМСД (це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар тощо) внесе ваші дані в систему. Потім уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис працівника юридичної особи на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров‘я». Ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, у якому працює вибраний вами лікар.

Декларації, укладені після 23 березня 2018 року, не мають терміну дії.

Уразі відпустки або хвороби вашого лікаря, його може замінити інший лікар первинної ланкизакладу первинної медичної допомоги. Якщо пацієнт вирішив змінити лікаря й уклав декларацію з іншим фахівцем, попередня декларація анулюється автоматично. Також автоматично анулюється декларація із педіатром, коли пацієнту виповнюється 18 років.

Лікар має права відмовляти в укладенні декларації пацієнту, якщо він досягнув оптимального ліміту декларацій. У терапевтів – це 2000 декларацій, у сімейних лікарів – 1800, у педіатрів – 900, якщо лікар працює на повну ставку. Ліміти, кажуть в НСЗУ, потрібні для того, щоб лікар міг надавати якісну медичну допомогу кожному пацієнтові. 

Якщо ви вирішили звернутися до лікаря вторинної ланки (спеціаліста) без скерування від сімейного лікаря, це не буде покриватися страховкою, і вам доведеться оплачувати ці послуги з інших джерел.

Перелік безоплатних медичних послуг у сімейного лікаря для пацієнта з декларацією:

 • динамічне спостереження за станом здоров’я, в тому числі - із діагностованими хронічними захворюваннями;
 • діагностику та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних станів;
 • вакцинацію дітей і дорослих за Національним календарем щеплень;
 • направлення до вузьких спеціалістів;
 • електронні рецепти на «Доступні ліки» та інсулін - за наявності складеного ендокринологом плану лікування пацієнта;
 • такі аналізи як загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, вимірювання рівня глюкози та холестерину. Але при необхідності лікар створить направлення на інші аналізи чи обстеження. Пацієнт їх отримає також безоплатно, але в межах іншого медичного пакету;
 • вимірювання тиску, ваги, зросту, окружності талії, електрокардіограму;
 • швидкі тести на вагітність, ВІЛ, вірусні гепатити, коронавірусну хворобу.

Весь перелік можна переглянути у Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженим Наказом МОЗУ від 19.03.2018 №504 та на сайтіhttps://bit.ly/3Ir4DNm.

Відповідно до Стандарту медичної допомоги “Коронавірусна хвороба” пацієнти із легкою та середньої тяжкості формами захворювання на COVID-19, які не мають показань до госпіталізації, лікуються в амбулаторних умовах під наглядом свого сімейного лікаря.

Пацієнти з діагнозом туберкульоз, які вже не виділяють мікобактерію і, отже, не становлять загрози для оточення, можуть отримувати безоплатну медичну допомогу у сімейного лікаря за пакетом «Супровід та лікування дорослих та дітей з туберкульозом на первинному рівні медичної допомоги»  за умови, що заклади первинної ланки, уклали договір з НСЗУ на надання відповідних послуг із лікування туберкульозу. Підставою для надання такої послуги є встановлений у пацієнта відповідний діагноз та план лікування, створений лікарем-фтизіатром.

Якщо пацієнт вирішив змінити лікаря й уклав декларацію з іншим фахівцем, попередня декларація анулюється автоматично. Також автоматично анулюється декларація із педіатром, коли пацієнту виповнюється 18 років.

Отримати додаткову  інформацію ви можете звернувшись до НСЗУ,електронна пошта [email protected] або фізична адреса м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19. Індекс 04073.

Знайти заклади, що підписали договори з НСЗУ, та перевірити кількість укладених з лікарем декларацій можна на сайті НСЗУ https://bit.ly/3GS2Sbl. Або запитати у оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.