Людям із порушенням зору
Стандартна версія

Мелітопольська районна державна адміністрація
ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

"Доступні ліки"

2
1028

Про програму «Доступні ліки»

З квітня 2017 року Уряд розпочав програму «Доступні ліки». «Доступні ліки» – це урядова програма забезпечення кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість його життя, зможуть запобігти виникненню ускладнень та передчасної смертності. Програма «Доступні ліки» надає можливість кожному українцю отримати БЕЗКОШТОВНО або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями:

 • серцево-судинні захворювання
 • бронхіальна астма
 • діабет 2 типу

З 1 жовтня 2021 року перелік ліків, які входять в урядову програму реімбурсації «Доступні ліки», розширено препаратами для лікування:

 • нецукрового діабету,
 • епілепсії, розладів психіки та поведінки.

Реєстр лікарських засобів, що підпадають під програму «Доступні ліки» (реімбурсацію), затверджує МОЗ України.

Станом на 04.10.2021 діє два реєстри лікарських засобів, які підлягають реімбурсації:

Реєстр № 1. Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, станом на 05 серпня 2021 року, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10.08.2021 № 1705 (далі – Реєстр № 1) (Переглянути перелік лікарських засобів можна за посиланням: https://cutt.ly/HEJ0Y43).

11 серпня 2021 року набрав чинностіоновлений реєстр, до якого увійшло 293 препарати, з них:

 • 16 - для лікування бронхіальної астми,
 • 51 - для лікування цукрового діабету II типу,
 • 226 - для лікування серцево-судинних захворювань, в тому числі, для первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів.

Із 293 препаратів 70 є безоплатними для пацієнтів, інші – з невеликою доплатою. Найдешевший препарат, що на 100% відшкодовує держава, коштує 6,28 грн, найдорожчий – 548,19 грн. У реєстрі майже половина препаратів іноземного виробництва – 119 торгових найменувань ліків. 23 із 70 повністю безоплатних препаратів – іноземного виробництва.

Реєстр № 2. Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 01 жовтня 2021 року, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.09.2021 № 2077 (далі – Реєстр № 2) (Переглянути перелік лікарських засобів можна за посиланням: https://cutt.ly/1EJ0fGv ).

Реєстр № 2 складається з двох частин:

- лікарські засоби, крім препаратів інсуліну - тобто ліки для лікування в амбулаторних умовах нецукрового діабету та розладів психіки та поведінки, епілепсії;

- препарати інсуліну - для лікування в амбулаторних умовах цукрового діабету.

До Реєстру № 2 включено 138 нових препаратів з них:

 • 5 для лікування нецукрового діабету (МНН «Десмопресин»), всі безоплатні;
 • 57 - для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії, з них 18 - повністю безоплатні. (МНН -  «Амітриптилін», «Вальпроєва кислота», «Галоперидол», «Карбамазепін», «Клозапін» «Ламотриджин», «Рисперидон», «Флуоксетин»);
 • 76 - це препарати інсуліну. А саме: 22 препарати, з яких 14 безоплатних - інсуліни та аналоги для ін’єкцій швидкої дії; 16 препаратів, з яких 11 безоплатних - інсуліни та аналоги для ін’єкцій середньої тривалості дії; 22 препарати, з яких 14 безоплатних - комбінації інсулінів середньої і тривалої дії для ін’єкцій з інсулінами швидкої дії; 16 препаратів, з яких 8 безоплатних - інсуліни та аналоги для ін’єкцій тривалої дії.

Перелік лікарських засобів, що беруть участь у програмі «Доступні ліки», можна також знайти у Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, на сайті Міністерства охорони здоров’я http://www.moz.gov.ua.

Перелік аптек, що беруть участь у програмі регулярно оновлюватиметься, їх можна знайти на сайті НСЗУ https://bit.ly/3eKd86S та скористатися Єдиним сайтом для лікарень всієї країниhttps://eliky.in.ua/about.Як пацієнт може отримати ліки за програмою «Доступні ліки»?

1. Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.

Зверніться до лікаря (терапевта, педіатра або сімейного лікаря), з яким укладено декларацію та отримати електронний рецепт. 

Без рецепта ліки за програмою «Доступні ліки» отримати не можливо.

Лікар виписує пацієнту рецепт на лікарський засіб вказуючи непатентовану назву (МНН) (діючу речовину ліків).На кожну призначену лікарем МНН має бути виписаний окремий рецепт.

Під час виписування електронного рецепта лікар разом з пацієнтом мають перевірити, актуальність номеру мобільного телефону, зазначеного в декларації.

Після перевірки номера телефону лікар виписує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

На мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт:  ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Пацієнтам, які не користуються телефоном, а їх декларація укладена без телефону, лікар випише е-рецепт та одразу надрукує його пацієнтові у вигляді інформаційної пам’ятки.

Електронний рецепт на потрібні ліки пацієнту з нецукровим діабетом може виписати ендокринолог або сімейний лікар, з яким укладено декларацію; пацієнту із епілепсією, невротичними розладами – невролог або психіатр; пацієнту із розладами психіки та поведінки – психіатр.

2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».

Отримати ліки можна в аптеці, яка підписала договір з НСЗУ та має позначку «Тут є доступні ліки».

Пацієнт повідомляє працівникові аптеки 16-значний номер рецепта.

Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір – спочатку безоплатні, а потім з доплатою.

Пацієнту потрібно переконатись: чи є в наявності саме те торговельне найменування лікарського засобу і виробництва, чи кількість лікарського засобу запропонована в повному обсязі, чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі?

Важливо! Якщо у даній аптеці немає саме того лікарського засобу, який бажає отримати пацієнт, він не називає 4-значний код підтвердження рецепта, і має змогу звернутися до іншої аптеки. Або замовити той лікарський засіб, який відсутній в аптеці у момент звернення пацієнта.

Якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження та отримує ліки безоплатно або з частковою доплатою за е-рецептом,  а фармацевтичний працівник накладає електронний підпис.

3. Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно.

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.

Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під програму відшкодування.

Новий рецепт на той самий лікарський засіб у межах «Доступних ліків» може бути виписаний:

 • не раніше ніж за 7 днів, якщо в попередньому е-рецепті, за яким виписано цей лікарський засіб, курс лікування було встановлено на термін від 21 дня та більше;
 • за 3 дні, якщо такий строк є меншим за 21 день.

Більше інформації про урядову програму «Доступні ліки» шукайте на сайті Міністерства охорони здоров’я: http://www.moz.gov.ua

З усіх питань щодо програми «Доступні ліки» звертайтесь за адресою [email protected].

Пацієнти можуть звертатися на гарячу урядову лінію 15-45.Доступні ліки: як мешканцям Мелітопольського району отримати препарати в аптеках безкоштовно

З 1 квітня в Україні стартувала нова соціальна програма – компенсація вартості ліків. Відтепер ліки для хворих на серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму й цукровий діабет II типу можна отримати безкоштовно або з незначною доплатою.

На реалізацію урядової програми Мелітопольському району виділено з державного бюджету понад 500 тис.грн.

Для участі в програмі було запрошено всі аптечні заклади міста Мелітополя та району. Наразі 6 мереж аптек задекларували свою готовність до співпраці. На аптеках, які приєдналися до програми «Доступні ліки», ви побачите відповідну позначку.

Мешканці Мелітопольського району можуть отримати безкоштовні ліки  в 25 аптечних закладах за адресами:

 1. ПП «Вотан», тел. 44-01-97, адреси:

– с. Фруктове, вул. Молодіжна, 7А

– с. Семенівка, вул. Першотравнева, 92

– м. Мелітополь, вул. Кізіярська. 55

 1. КП «Центральна міська аптека № 171», тел. 6-89-87, адреси:

– м. Мелітополь, вул. Гризодубової, 39

– м. Мелітополь, вул. Університетська, 15

 1. ФОП «Брага Едуард Леонідович», тел. 42-32-00, адреси:

– м. Мелітополь, вул. Гетманська, 129

– м. Мелітополь, вул. Чкалова, 338

– м. Мелітополь, б-р 30 річчя Перемоги, 1

– м. Мелітополь, пр-т Б. Хмельницького, 87

– м. Мелітополь, вул. Героїв України, 48

– м. Мелітополь, вул. Інтеркультурна, 388/1

– с. Терпіння,вул. Таврійська, 82

– м. Мелітополь, пр- т 50 річчя Перемоги, 26

– м. Мелітополь, пр-т Б. Хмельницького, 25

– м. Мелітополь, вул. Михайла Грушевського, 21-23

– м. Мелітополь, вул. Гвардійська, 2/3

– м. Мелітополь, пр-т Б. Хмельницького, 69

– м. Мелітополь, пр-т 50 річчя Перемоги, 31

– м. Мелітополь, вул. Інтеркультурна, 394

– м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, 7

– м. Мелітополь, вул. Фролова, 21

– м. Мелітополь, вул.  Брив-ла-Гайард, 19

 1. ТОВ «Фармацевтична компанія «Фармекс», тел. 44-26-00, адреса: с. Костянтинівка, вул. Головна, 11-1

 2. ФОП Лось Олена Анатоліївна, тел. 44-65-94, адреса: с. Новобогданівка, вул. Спортивна, 2

 3. ТОВ «Реній Фарм», тел. 5-67-88, адреса: м. Мелітополь, пр-т 50 річчя Перемоги, 36/1.

Для того, щоб отримати ліки безкоштовно чи зі знижкою, потрібен рецепт лікаря, виписаний за встановленою формою. У ньому лікар пише не «фірмову» назву ліків, а діючу речовину. В аптеці пацієнту пропонують різні препарати з цією речовиною, і він може обрати безкоштовний або з більшою чи меншою доплатою. Держава компенсує аптеці вартість препарату за найнижчою ціною виробника, який подав заявку на участь у програмі. Такий препарат пацієнт отримає безкоштовно. А трохи дорожчий препарат, вартість якого не перевищує граничну ціну, можна отримати, доплативши різницю.

Наприклад, ліки, що містять речовину «Аміодарон» від серцево-судинних хвороб, можуть обійтися в 74 грн.(імпортні), у 7-9 грн. або й безкоштовно.

У випадках, якщо в аптеці відсутні ліки, які можна отримати безкоштовно, доведеться зачекати, поки вони надійдуть, або ж звернутися в іншу аптеку. Інформацію про наявність «доступних ліків» можна отримати за вказаними телефонами аптечних мереж.

Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці. Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

Додаткова інформація

Перелік ліків, які можна отримати безкоштовно, без будь-якої доплати. Вартість цих препаратів повністю відшкодовує держава.

СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

 • Аміодарон (Amiodarone)
 • Амлодипін (Amlodipine)
 • Атенолол (Atenolol)
 • Верапаміл (Verapamil)
 • Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)
 • Спіронолактон (Spironolactone)
 • Фуросемід (Furosemide)
 • Дигоксин (Digoxin)
 • Еналаприл (Enalapril)
 • Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
 • Карведілол (Carvedilol)
 • Клопідогрель (Clopidogrel)
 • Метопролол (Metoprolol)
 • Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
 • Симвастатин (Simvastatin)
 • Бісопролол (Bisoprolol)

БРОНХІАЛЬНА АСТМА:

 • Беклометазон (Beclometasone)
 • Будесонід (Budesonide)
 • Сальбутамол (Salbutamol)

ДІАБЕТ ІІ ТИПУ:

 • Метформін (Metformin)
 • Гліклазид (Gliclazide)

 

https://moz.gov.ua/dostupni-liki