Людям із порушенням зору
Стандартна версія

Мелітопольська районна державна адміністрація
ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

Повідомлення містобудування та архітектура

2
1465

Про присвоєння адреси об’єкту нерухомого майна після прийняття закінченого будівництвом об’єкта в експлуатацію

Повідомлення про громадські слухання у проекті містобудівної документації села СпаськеАльбом безбар’єрних рішень

Альбом безбар’єрних рішень –  це практичний посібник, який рекомендує та на прикладах ілюструє, як міське середовище може бути дружнім до різних користувачів, зокрема й батьків з маленькими дітьми, літніх людей, людей з інвалідністю.

Він створюється в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів». Проєкт реалізується громадською організацією «Безбар’єрність» спільно з Міністерством розвитку громад та територій України у рамках проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», який виконує німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» за фінансування Урядів Німеччини та Швейцарії. Розробником Альбому безбар’єрних рішень виступає урбан-бюро Big City Lab.

Альбом – це продукт з відкритим кодом. Пропозиції, запитання чи зауваження надсилайте за посиланням: https://forms.gle/pyWCGpw9J9rux8GP8.

Альбом безбар'єрних рішень. Розділ_1Програма відновлення України: Планується будівництво житла для внутрішньо переміщених осіб

У межах «Програми з відновлення України» планується, зокрема, будівництво житла для внутрішньо переміщених осіб у громадах. Ця програма реалізується за рахунок коштів позики Європейського інвестиційного банку, відповідно до Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (ЄІБ). Йдеться про 340 млн євро, які будуть спрямовані на відновлення соціальної інфраструктури у східних регіонах та регіонах, де проживає значна кількість внутрішньо переміщених осіб.  Про це повідомив заступник Міністра розвитку громад та територій Іван Лукеря.

«Мінрегіон і надалі працюватиме над розв’язанням житлового питання для внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, будівництво житла можливе за рахунок “Програми з відновлення України”», —  наголосив Іван Лукеря.

Зазначимо, наприкінці 2021 року Уряд затвердив порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим на реалізацію проєктів у межах «Програми з відновлення України».

Відповідна субвенція надається на безповоротній основі громадам в рамках Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком. 

До прикладу, у Харкові планують за кошти цієї програми побудувати гуртожиток для більш як 200 сімей. 

Нагадаємо, раніше Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов зазначив, що забезпечення житлом залишається одним з найгостріших соціальних питань в Україні та особливо актуальним — для внутрішньо переміщених осіб.До кінця 2024 року шістсот громад мають розробити власні комплексні Плани просторового розвитку, — Олексій Чернишов

В умовах реформ містобудування та децентралізації кожна громада має розробити комплексний План просторового розвитку. Очікується, що до кінця 2024 року у 600 тергромадах мають з’явитися відповідні документи. Про це заявив Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов під час зустрічі з експертним середовищем у сфері будівництва.

«Розробка Плану просторового розвитку є обов’язковою умовою для кожної громади. По суті — це запобіжник, який нівелює корупційні ризики. Генеральний план та План просторового розвитку покликані зупинити хаотичну забудову в регіонах та визначити чітке призначення кожного сантиметру землі. У найближчі два роки ми очікуємо на розробку цих документів від ще 600 громад. З боку центральної влади буде надана уся необхідна підтримка, кошти на це також будуть виділені», — наголосив Міністр Олексій Чернишов.

Очільник Мінрегіону додав, що план просторового розвитку громади допоможе розв’язати ряд інших важливих питань. Зокрема, щодо визначення функції території, забезпечення громади соціальною, транспортною та інженерною інфраструктурою, формування сприятливого середовища для розвитку місцевого бізнесу та залучення інвестицій. 

«Це — інструмент для розумного управління ресурсами, який допоможе максимально розкрити потенціал кожної окремої території та забезпечити її економічний розвиток», — підкреслив Міністр Олексій Чернишов. 

Нагадаємо, під час зустрічі Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов також заявив, щонаступним етапом реформи містобудування має стати запуск прозорого механізму видачі дозвільних документів у кожній громаді.Збільшення зарплат для працівників будівельної сфери — профспілка та Мінрегіон переглядають Галузеву угоду

Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів та Міністерство розвитку громад та територій переглядають Галузеву угоду. Цей документ регулює соціально-трудові відносини у сфері будівництва. Зокрема, сторони обговорюють збільшення гарантованого розміру мінімальної тарифної ставки в будівництві. Про це повідомила заступниця Міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська під час зустрічі з представниками профспілки.

«Одним із критеріїв, що впливають на розвиток будівельного ринку, є умови праці. Наразі триває діалог між Мінрегіоном та відповідними профспілками. Разом ми працюємо над оновленням Галузевої угоди. Наша мета — зробити кожну професію у будівельній сфері престижною та з гідною заробітною платою. Так ми зможемо залучити професіоналів та створити конкурентоспроможне середовище у галузі», — зазначила Наталія Козловська.

Також на порядку денному зустрічі сторони обговорили спільну роботу з оновлення мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових й мобільних будівельних майданчиках.

Нагадаємо, раніше Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов закликав будівельні компанії активніше долучатися до розвитку енергоефективності в Україні.Реформа містобудування: Прозорі механізми мають бути доведені до автоматизму в кожній громаді, — Олексій Чернишов

Наступним етапом реформи містобудування має стати запуск прозорого механізму видачі дозвільних документів у кожній громаді. Про це заявив Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов під час зустрічі з експертним середовищем у сфері будівництва. На заході були присутні представники Конфедерації будівельників України, профільних асоціацій, Офісу простих рішень та результатів, Державної інспекції архітектури та містобудування, народні депутати. 

«На загальнодержавному рівні механізм запрацював, і ми фіксуємо значні досягнення в реформуванні містобудівної сфери. Це — перемога кожного, хто працював над концепцією реформи — експертного середовища та представників центральної влади. Наступним етапом має стати запуск прозорого механізму видачі дозвільних документів у кожній громаді, вони мають бути доведені до автоматизму. Органи місцевого самоврядування мають працювати в рамках загальної концепції. Настав той час, коли можна використовувати потенціал будівельної галузі країни на максимум, адже це — двигун української економіки», — наголосив Міністр Олексій Чернишов.

Очільник Мінрегіону відзначив продуктивну роботу Державної інспекції архітектури та містобудування. Зокрема, за  понад чотири місяці роботи ДІАМ опрацювала понад дві тисячі  дозволів, з них — понад півтори тисячі були схваленими, майже 700 отримали обгрунтовану відмову. Також було опрацьовано майже 1400 заявок на отримання сертифікату, видано — майже 600.

Зазначимо, у вересні 2021 року було ліквідовано Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ) і створено новий цифровізований орган із відмінною структурою, повноваженнями та принципами роботи — Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ).

Нагадаємо, раніше Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов повідомив, що реформа містобудівної галузі базується на трьох основних принципах — децентралізації, цифровізації та відповідальності.«Кодекс» коректного спілкування: відтепер «Довідник безбар’єрності» доступний українською жестовою мовою

Створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської, «Довідник безбар’єрності» відтепер доступний українською жестовою мовою з аудіодискрипцією. Переглянути його можна українською та англійською мовою за посиланням: https://bf.in.ua. Це — гід з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови.

Про що йдеться? Безбар’єрна мова — це мова, в якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до певних людей чи груп.

«Це мова, яка не відчужує людей — навмисно або ненавмисно. Це мова, принцип якої можна сформувати однією фразою: поважати гідність іншої людини», — зазначається у довіднику.

Нагадаємо, у найближчі півтора роки у Мінрегіоні планується оновити 5 державних будівельних норм відповідно до сучасних вимог безбар’єрності. Також запровадити 7 міжнародних стандартів у сфері доступності громадських будівель. Усі нові громадські будівлі в Україні мають бути створені з урахуванням принципів універсального дизайну.Роз’яснення до легалізації самобудови

У зв’язку з набуттям чинності наказу Мінрегіону від 24 квітня 2015 року № 79 «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт» (далі – Порядок), зареєстрованого у Міністерстві юстиції за № 547/26992 від 15 травня 2015 року, а також з метою уникнення подвійного тлумачення норм вказаного Порядку, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства доводить до відома наступне.
Пунктом 6 Розділу ІІ Порядку передбачено, що технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться виконавцем (експертом (інженером) з технічної інвентаризації) під час їх технічної інвентаризації лише за результатами попереднього (візуального) етапу обстеження з проставлянням у технічному паспорті відмітки за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.
При цьому звіт про технічне обстеження за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку не складається та не включається до складу документів, що подаються разом з відповідною заявою про прийняття в експлуатацію об’єкта.
Крім цього, пунктом 2 Розділу ІІІ Порядку передбачена можливість використання звітів про технічне обстеження, складених в період з 29 квітня 2013 року (набуття чинності наказу Мінрегіону від 19.03.2013 № 95, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.04.2013 за № 612/23144) до дня набрання чинності Порядком, а також технічних паспортів, складених до набрання чинності цим Порядком, щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно.
Стосовно інформації, отриманої виконавцем від місцевого органу містобудування та архітектури, щодо відповідності місця розташування об’єкта вимогам державних будівельних норм (далі – Інформація органу містобудування та архітектури) слід зауважити.
Вказана Інформація органу містобудування та архітектури у контексті Порядку не передбачає відповідність вимогам всіх державних будівельних норм, а насамперед стосується вимог ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» у частині місця розміщення житлового будинку в межах ділянки землекористування відносно прилеглих земельних ділянок, будівель і споруд.
Зазначену інформацію надають уповноважені органи містобудування та архітектури, як спеціально уповноважені органи, що опікуються питаннями планування територій і до повноважень яких відносяться вказані питання. При цьому за вказаною інформацією може звернутися як власник об’єкта так і виконавець робіт.
Окремо слід зауважити, що зазначена інформація органу містобудування та архітектури має довільну форму, не передбачає сплати коштів та не є документом дозвільного характеру, тому її відсутність з об’єктивних причин, зокрема, за відсутності органу містобудування та архітектури на місцевому рівні, не може бути підставою для відмови заявнику у прийнятті об’єкту в експлуатацію.
Міністерство звертає увагу, що необґрунтована відмова у наданні вказаної інформації органом містобудування та архітектури на місцевому рівні не допускається.
Декларації про готовність об’єкта до експлуатації (далі – декларація) складається за формою, наведеною в додатку 3 до Порядку.
Слід зазначити, що орфографічна чи технічна помилки, допущені під час заповнення декларації або інформація, викладена з неточностями, які не впливають на зміст та правовий статус об’єкта, не можуть вважатися підставами для відмови органом державного архітектурно-будівельного контролю у прийнятті об’єкта в експлуатацію.
З цього приводу Міністерство вважає за необхідне територіальним органам – структурним підрозділам Державної архітектурно-будівельної інспекції України постійно проводити консультаційно-методичну допомогу громадянам з питань оформлення документів, необхідних для прийняття об’єктів в експлуатацію.
Також слід наголосити, що Порядком передбачена підстава, коли об’єкт не може бути прийнятий в експлуатацію, зокрема у разі наявності відхилень від вимог державних будівельних норм, визначених такими нормами як недопустимі (заборонені).
Вказана вимога стосується в першу чергу заборон, встановлених державними будівельними нормами, які безпосередньо впливають на безпеку експлуатації об’єктів.
В цілому положення Порядку дають можливість досягнути основної мети – оформлення прав власності на нерухоме майно, що належить громадянам, побудоване у попередні роки.
Додатково Міністерство наголошує на недопустимості нав’язування послуг громадянам, які мають наміри ввести в експлуатацію об’єкти згідно з Порядком, посадовими особами будь-яких органів влади.Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»

З 1  липня 2015 рокунабув чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі – Закон), який визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Пунктами 4, 5 статті 13 Закону встановлено, що до визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року із дня набрання чинності цим Законом, послуги з утримання такого будинку надає суб’єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом.

У разі, якщо протягом одного року з дати набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на територій якої розташований багатоквартирний будинок.