Людям із порушенням зору
Стандартна версія

Мелітопольська районна державна адміністрація
ОФІЦІЙНИЙ САЙТ

Кампанія декларування 2022

1
305

НАЗК підготувало пам’ятку “ТОП-25 поширених помилок при заповненні декларації”

Щороку до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) надходить близько 800 тис. декларацій. Завдяки аналізу ризиків у деклараціях IT-інструментами ми визначили помилки, яких найчастіше припускаються декларанти під час заповнення документа.

Щоб уникнути цих помилок у 2022 році, НАЗК підготувало спеціальну пам’ятку, де перераховані найчастіші невідповідності у деклараціях народних депутатів, депутатів місцевих рад та посадовців органів місцевого самоврядування.

“НАЗК зацікавлене, щоб повна перевірка декларації проходила лише у тому разі, якщо  посадовець реально намагається приховати незаконне майно. Впевнені, що, маючи такий перелік, більшість публічних службовців зможе з легкістю уникнути ненавмисних помилок. Натомість недоброчесні посадовці, які використовували,  наприклад, позначку “не відомо” для приховання статків, розумітимуть, що таким чином вони не можуть не вказати вартість квартири чи авто, купленого за кошти невідомого походження”, – зазначив заступник Голови НАЗК Роман Сухоставець.

 ТОП-5 помилок, яких припускаються посадовці

 • Не вказують інформацію про об’єкти нерухомості та транспортні засоби, які належать їм або членам сім’ї на праві власності чи користування. Найчастіше забувають про земельні ділянки та автомобілі.
 • Не зазначають вартість об’єктів декларування. Наприклад, квартир, будинків, земельних ділянок, автомобілів, цінного рухомого майна (ювелірних виробів, годинників, колекцій та ін.) тощо. При цьому здебільшого інформація про таку вартість відома або могла бути відомою декларанту.
 • Народні депутати України часто не зазначають вартість цінного рухомого майна у розділі 5 «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)», навіть тоді, коли вона відома, а також необґрунтовано включають речі до складу колекцій без наявності документів, що підтверджують їх придбання (набуття), включення до складу колекції.
 • Депутати місцевих рад вказують замість посади, за якою виник обов’язок подати декларацію, «депутат», фактичну посаду та місце роботи. Наприклад, директор ТОВ, водій підприємства, пенсіонер чи безробітній.
 • Посадовці органів місцевого самоврядування у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» можуть не декларувати жодного об’єкта, що використовувався  для проживання у звітному періоді. Не вказують навіть власне місце проживання та місця проживання членів сім’ї.

Ознайомитися з пам’яткою можна за посиланням.


Що треба знати про позначку «Член сім’ї не надав інформацію»?

Особа, з якою у вас стосунки і ви спільно проживаєте, відмовляється надавати інформацію про свої доходи за минулий рік? Тоді в декларації можна обрати позначку «Член сім’ї не надав інформацію». 

Проте, якщо інформацію, яку вам не надає коханий (-а), можна знайти у відкритих джерелах, то варто спочатку дещо перевірити. 

Що робити, якщо член сім’ї відмовляє вам у інформації та коли все ж слід обрати цю позначку – розповідаємо далі.    

Якщо вам не надають інформацію, щоб вказати її у декларації, вам потрібно:

 • перевірити, чи є ця інформація у відкритих джерелах (реєстрах, порталах, документах або на інших ресурсах). Перелік реєстрів, які можуть вам допомогти у пошуках інформації для декларування, можна знайти за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/novyny/de-shukaty-informatsiyu-yaku-potribno-vkazaty-u-deklaratsiyi/;
 • якщо інформація, якою з вами не ділиться член вашої сім’ї, відсутня у відкритих джерелах, оберіть позначку «Член сім’ї не надав інформацію».

Зважайте, що у будь-якому разі вам все ж потрібно вказати у декларації інформацію, яка вам відома про члена сім’ї. 

Наприклад, якщо ви знаєте, що ваша кохана людина займається підприємницькою або незалежною професійною діяльністю, вам потрібно: 

1) вказати у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації, що член сім’ї отримав дохід;

2) вказати відомості про члена сім’ї як джерело доходу, обравши вид доходу – «Дохід від зайняття підприємницькою діяльністю» чи «Дохід від зайняття незалежною професійною діяльністю». 

3) і лише потім, якщо вам не відомий розмір доходу, у відповідному полі обрати позначку «Член сім’ї не надав інформацію».

У яких ситуаціях не можна обирати позначку «Член сім’ї не надав інформацію»

 • Якщо член вашої сім’ї є декларантом та вже подав декларацію чи повідомлення про суттєві зміни у майновому стані за такий же період; 
 • Якщо у нотаріально посвідченій заяві декларанта про надання згоди на укладення членом подружжя договору зазначена інформація про цей об’єкт (вартість, характеристики тощо) або ж декларант ознайомлений з умовами такого договору. У такому випадку це означає, що декларант знав про наявність об’єкта нерухомості та його вартість.

Недекларування такого об’єкта або обрання у полі щодо його вартості позначок «Член сім’ї не надав інформації», «Не відомо», «Не застосовується» вважатиметься зазначенням  недостовірних відомостей.


Що потрібно знати, якщо ви створили нову декларацію на основі попередньої?

Заповнення нової декларації на основі попередньої — один із найзручніших способів швидко подати декларацію. Проте навіть якщо ви заповнюєте нову декларацію на основі раніше поданої, не варто втрачати пильність.

Цього року варто перевірити не лише актуальність інформації в розділах, але і зважати на нові та оновлені блоки.

Оновлення блоків пов’язані із запровадженням Верховною Радою нового адміністративно-територіального устрою, рішенням Ради національної безпеки й оборони (РНБО), що стосується іноземного громадянства, та змінами, необхідними для подальшого полегшення процесу декларування.

Ми розуміємо, що такі зміни можуть викликати незручності для декларантів. Тому Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) зробило зі свого боку все можливе, щоби суб’єктам було зручно заповнювати ці дані, зробивши процес користування Реєстром декларацій більш інтуїтивним.

У яких розділах потрібно перевірити дані та додати нову інформацію, щоби випадково не помилитися, розповідаємо далі.

Розділ 1 «Вид декларації та звітний період» декларації — нові спрощені види декларацій

 • Оновилися поля для зазначення виду декларації. Тепер є три види декларації: щорічна, при звільненні та кандидата на посаду. Тому для подання щорічної декларації вам потрібно буде обрати вид  «щорічна», а потім обрати одну з двох позначок: «я продовжую виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування», або ж, якщо ви більше не публічний службовець і це ваша остання декларація (раніше «декларація після звільнення»), оберіть позначку «я припинив/ла виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування».

Розділи 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування», 2.2 «Інформація про членів сім’ї суб’єкта декларування», 3 «Об’єкти нерухомості», 4 «Об’єкти незавершеного будівництва» та 13 «Фінансові зобов’язання» декларації — адресні блоки

 • Оскільки відбулася адміністративно-територіальна реформа, було змінено поля адресного блоку, тому при переносі даних із чернетки вам потрібно буде оновити інформацію щодо адреси. Назви об’єднаних територіальних громад, міст/сіл, районів доступні для вибору із довідника. Докладніше про них можна прочитати в матеріалі за посиланням.

Розділ 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування» декларації та всі інші розділи декларації, де вимагаються назви юридичних осіб — коди ЄДРПОУ

 • Потрібно додати код ЄДРПОУ (ідентифікаційний код юридичної особи) у відповідному полі. Тепер завдяки внесенню коду ЄДРПОУ найменування юридичної особи (наприклад, місце роботи, власник об’єкта, джерело доходу, банк тощо) буде підтягуватися автоматично.

Розділи 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування» та 2.2 «Інформація про членів сім’ї суб’єкта декларування» декларації — новий блок для заповнення

 • У зв’язку з рішенням Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) додався новий блок «Для ідентифікації за межами України». 
 • У цьому блоці варто обов’язково зазначити відомості про варіанти написання прізвища, імені, по батькові латиницею (із зазначенням реквізитів відповідних документів), а також підтвердити  відсутність громадянства (підданства) іноземної держави.
 • У разі наявності у вас документу (наприклад, закордонного паспорту, посвідки на проживання, дипломатичного паспорту України, посвідки на проживання, карти поляка, паспорту громадянина іншої держави тощо), у якому відображено варіант написання вашого повного імені латиницею, у відповідному блоці полів слід обрати позначку «Дані наявні» та заповнити блок.
 • Також під цим  блоком необхідно вказати чи є у вас іноземне громадянство. 
 • Докладніше про те, як коректно заповнити блок полів «Для ідентифікації за межами України», можна прочитати в пункті 13 Роз’яснень.

Розділи 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування» декларації — нові позначки

У блоці «Місце фактичного проживання або поштова адреса, на яку суб’єкту декларування Національним агентством може бути надіслано кореспонденцію» додано дві позначки — «це адреса місця фактичного проживання» та «це адреса для листування».

Докладніше про ці позначки можна прочитати в пункті 15 Роз’яснень.

Розділи 3 «Об’єкти нерухомості», 5 «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)», 6 «Цінне рухоме майно — транспортні засоби», 10 «Нематеріальні активи» — поле «Тип вартості майна»

Розділ 10 «Нематеріальні активи» декларації — оновлення блоку

 • У цьому розділі оновився блок про криптовалюти. Тому, якщо ви володієте криптовалютою, потрібно внести відповідну інформацію.

Як відображати у декларації криптовалюту — пункт 132 Роз’яснень.

Розділ 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації — джерело доходу

 • Потрібно оновити інформацію про джерела доходів, а також їхній розмір.

Розділ 14 «Видатки та правочини суб’єкта декларування» декларації — оновлений блок

Цей розділ декларації необхідно щороку оновлювати, адже в ньому зазначаються видатки, а також правочини, здійснені / вчинені лише у звітному періоді. Які правочини та видатки повинні бути відображені в декларації можна знайти в пункті 177 Роз’яснень.

Нагадуємо, що кампанія декларування триває до 31 березня 2022 року.

У вас залишилися питання щодо подання декларації? Отримайте роз’яснення в зручному для себе форматі:

 • онлайн у Базі знань НАЗК: https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/ або у форматі зручного посібника: https://bit.ly/3Ijg9u7
 •  під час особистої зустрічі з антикорупційним уповноваженим в установі, де ви працюєте. Контакти уповноважених: https://antycorportal.nazk.gov.ua/map/#/
 •  за телефоном Контакт-центру НАЗК: +38(044) 200 06 94
 •  за електронною поштою: [email protected]
 •  через пошук у Telegram-каналі НАЗК: https://t.me/NAZK_gov_ua

 Важливо пам’ятати! Необхідно вказати в декларації належне вам та членам вашої сім’ї майно (на праві власності, володіння та/або користування), а також його вартість. Якщо така інформація не вказана, НАЗК може виявити це ІТ-інструментом, після чого розпочати перевірку вашої декларації.

#кампанія декларування 2022

Також за темою

УВАГА! ПРЯМА ЛІНІЯ.Читати далі

УВАГА! ПРЯМА ЛІНІЯ.

Графік проведення "гарячих" телефонних ліній з керівництвом Запорізької обласної державної адміністрації у лютому 2024 року  ...
УВАГА! ПРЯМА ЛІНІЯ.Читати далі

УВАГА! ПРЯМА ЛІНІЯ.

          У середу, 31 січня 2024 року з 12.00  до 13.00 відбудеться телефонна "гаряча лінія" спілкуванн...
Увага! Графік проведення "гарячих" телефонних лінійЧитати далі

Увага! Графік проведення "гарячих" телефонних ліні...

Графік проведення "гарячих" телефонних ліній з керівництвом Запорізької обласної державної адміністрації у січні 2024 року  Мел...