Показати меню

Субсидії

До уваги пенсіонерів Запорізької області

Уже в березні цього року стартує ще одна модель монетизації субсидій — «живі» гроші для розрахунків за комунальні послуги виплачуватимуться безпосередньо одержувачам субсидії. Відповідна постанова № 62 була прийнята Кабінетом Міністрів України від 6 лютого 2019 року. Паралельно діятиме запущена з січня 2019 року монетизація, яка передбачає розрахунки за спожиті послуги субсидіантами через «Ощадбанк», і за результатами вже цього опалювального сезону виплату невикористаних субсидій одержувачам готівкою.

Отже всі, кому призначено субсидію з 2018 року, отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019 року. Відповідно, у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні — за квітневу «комуналку».

Субсидію пенсіонерам виплатять органи Пенсійного фонду, решті субсидіантам вона буде перерахована грошовим переказом через державний «Ощадбанк».

Пенсіонери, які отримають пенсійні виплати через банки, зможуть зняти свою субсидію безпосередньо у банкоматі відповідного банку. Тим, у кого не має пенсійної картки, субсидію разом з пенсією доставить Укрпошта.

Кожному одержувачу субсидії, якому допомогу призначено з 2018 року, у березні Укрпошта доставить повідомлення про те, скільки і яким чином надійде сума коштів від Уряду для сплати «комуналки».

Отже, пенсіонери з 1 березня отримають не тільки  пенсію, а ще й виплату субсидії, якщо її призначено у 2018 році.

_______________________________________________

Призначення житлових субсидій з 1 січня 2019 року

Нагадуємо, що з 1 січня 2019 року Заяву про призначення житлової субсидії та Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії громадяни повинні подавати до управління соціального захисту населення лише за новими формами, затвердженими наказом Міністерства соціальної політики України від 02 травня 2018 року № 604 (в редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 21 листопада 2018 року № 1740).

Також, наказом  Міністерства соціальної політики України від 08 січня 2019 року № 11 додатково внесені зміни до форми Заяви про призначення житлової субсидії. Наразі це — Заява про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк».

Пов’язано це з тим, що з 1 січня 2019 року надання населенню житлових субсидій буде здійснюватись у грошовій формі через АТ «Ощадбанк».

Але для домогосподарств, яким субсидію призначено на опалювальний період 2018–2019 роки, до кінця опалювального періоду (30 квітня 2019 року) надання субсидії буде проводитись за попередніми правилами, шляхом перерахування коштів  підприємствам-надавачам житлово-комунальних послуг. Для отримання субсидії на неопалювальний період з 1 травня 2019 року таким заявникам необхідно буде звернутись з новою заявою та декларацією.

Наголошуємо, що новою формою заяви передбачено обов’язкове зазначення номера мобільного телефону заявника, на який йому будуть приходити SMS-повідомлення про розміри нарахованої субсидії та про стан розрахунків за житлово-комунальні послуги.

Шановні мешканці Мелітопольського району! За додатковими роз’ясненнями можна подзвонити на телефон «Гарячої лінії» управління 42-65-61 або звернутись до уповноважених осіб Ваших сільських рад, де Вам нададуть професійні консультації.

Додаток: форма нової Заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» на 3 арк. в 1 прим.

Заява

_______________________________________________

Деякі роз’яснення щодо надання субсидій

Що таке субсидія?

Житлова субсидія надається: на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, житлово-комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив; на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам — мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Житлова субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу.

Хто має право на субсидію?

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках):

 • один із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку);
 • один із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
 • індивідуальні забудовники, будинки яких не прийняті в експлуатацію у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
 • неповнолітні, які залишились без батьківської опіки за заявою опікуна (піклувальника).

Куди звернутися, щоб отримати субсидію?

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

Які умови призначення субсидії?

Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені).

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства.

За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються.

Рішення комісії приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Які документи потрібні для отримання субсидії?

 • Заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
 • Довідки про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру).
 • Договір найму (оренди) житла (за наявності).

Документи можуть бути надані поштою, у електронній формі через сайт Мінсоцполітики (https://subsidii.mlsp.gov.ua/), особисто.

Чи довго чекати відповіді, і як довго діє субсидія?

Рішення про призначення субсидії, відмову або подання документів на розгляд комісії приймається протягом 10 днів після подання заяви та отримання відомостей щодо доходів заявника, складу зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб, забезпеченості громадян житловою площею та комунальними послугами тощо.

Субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, і розраховується:

 • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
 • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

В яких випадках надання субсидії можуть припинити?

 • За поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об’єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:

– домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість із сплати обов’язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, встановлену йому під час призначення житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день припинення надання такої послуги (послуг);

– громадянин має заборгованість із сплати обов’язкової частки платежу за внесками за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також за житлово-комунальні послуги, обов’язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, встановлену йому під час призначення житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день внесення подання об’єднанням;

– у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

– громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

– під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

 • За рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, коли:

– виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи;

– громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.

Поновлення надання житлової субсидії протягом сезону її призначення можливе з місяця, наступного за місяцем, в якому надійшло повідомлення про відновлення надання житлово-комунальної послуги (послуг), сплату заборгованості за житлово-комунальну послугу (послуги), оплату витрат на управління багатоквартирним будинком.

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту, є Міністерство соціальної політики України.

Міністерство соціальної політики України знаходиться за адресою: вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601.

Окрім того, необхідну консультацію ви можете отримати за телефоном гарячої лінії системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Також детальну інформація можна отримати в управлінні соціального захисту населення або в уповноважених осіб, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

_______________________________________________

До уваги одержувачів субсидій

Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації нагадує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

З метою недопущення переплати бюджетних коштів громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про:

 • зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа — членів домогосподарства, які фактично проживають у житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу);
 • зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;
 • зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
 • зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
 • зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання;
 • наявність у будь-кого із складу домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда);
 • купівлю або набуття права власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), про оплату послуг на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. грн.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім’ї члена домогосподарства подаються нові заява і декларація.

Звертаємо Вашу увагу на те, що, у разі неповідомлення громадянином про вищезазначені обставини протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, субсидія припиняється.

Нагадуємо Вам, що надання раніше призначеної субсидії також припиняється у разі коли:

 • громадянин має заборгованість із сплати обов’язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, встановленої йому під час призначення житлової субсидії;
 • громадянин має заборгованість із сплати обов’язкової частки платежу за внесками за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також за житлово-комунальні послуги, обов’язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, встановленої йому під час призначення житлової субсидії;
 • у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинули на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру;
 • під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії;
 • сім’я переїхала в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість або настали обставини, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи);
 • громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.

На вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об’єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

У разі  відмови управителя, об’єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

_______________________________________________

Призначення субсидій за новим порядком

17 жовтня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 841 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою впроваджено оновлений порядок надання житлових субсидій (набрала чинності з 01.10.2018)

З урахуванням прийнятих змін з жовтня поточного року субсидія на оплату житлово-комунальних послуг тепер призначатиметься з місяця звернення за її призначенням до кінця опалювального сезону (30 квітня) і розраховуватиметься окремо на неопалювальний та опалювальний сезони.

Домогосподарствам, яким субсидія була призначена на неопалювальний сезон 2018 року, у тому числі без визначення її розміру (в розмірі 0 гривень), продовжується термін дії субсидії до кінця опалювального сезону, і проводиться розрахунок розміру субсидії на опалювальний сезон без повторного звернення громадян.

УВАГА! Однак для окремих сімей з 1 жовтня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є:

 • внутрішньо переміщені особи (зможуть оформити субсидію без договору оренди житла лише на підставі заяви і декларації, з зазначенням складу домогосподарства);
 • орендарі житлових приміщень (будинків);
 • особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають (тобто субсидія призначалась на підставі рішення комісії, без врахування до складу сім’ї таких осіб);
 • особи, у яких відбулися зміни у складі сім’ї ;
 • сім’ї, які мають прострочену понад 2 місяці заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги в сумі, що перевищує 20 неоподаткованих прожиткових мінімумів (340 грн).

Перелік документів залишається незмінним: для призначення субсидій подається заява та декларація.

За додатковими роз’ясненнями можна подзвонити на телефон «гарячої лінії» управління соціального захисту населення: 42 65 61 або звернутись до уповноважених осіб ваших сільських рад, де вам нададуть професійні консультації.

_______________________________________________

Деякі роз’яснення щодо призначення житлових субсидій

Відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 № 841), заява і декларація вважаються не поданими у разі, коли:

 • не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім’я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером));
 • не внесені у повному обсязі відомості про членів сім’ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім’я та по батькові, сімейний зв’язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером));
 • не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків на житлово-комунальні послуги;
 • відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім’ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.

Крім того, якщо вищезазначені дані повністю внесені до заяви та декларації, але виявленні помилки, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

_______________________________________________

До уваги отримувачів субсидії

Відповідно до законодавства України на оплату житлово-комунальних послуг пільги надаються окремим категоріям громадян у межах соціальних нормативів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Норма споживання природного газу для опалення складає 4,5 куб. м на 1 кв. м пільгової опалювальної площі на місяць в опалювальний період.

Згідно розпорядження голови Мелітопольської райдержадміністрації від 02.11.2018 № 526 «Про початок та проходження опалювального сезону 2018/2019 років на території Мелітопольського району» для індивідуальних будинків, квартир одно- та багатоповерхових будинків, які мають індивідуальне опалення та опалення яких здійснюється природним газом/електричною енергією, початком опалювального сезону вважається 16.10.2018.

Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, зі змінами, розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

_______________________________________________

Призначення субсидій за рішенням комісії

Відповідно до п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329),  якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи старше 18-річного віку та в яких у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, взагалі відсутні доходи; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний — житлова субсидія не призначається.

В окремих випадках, виходячи з конкретних обставин, що склалися, субсидія може бути призначена за рішенням комісії. Для розгляду справи на комісії управління соціального захисту населення може запропонувати заявнику подати додаткові документи, які не передбачені цим положенням, але необхідні для прийняття рішення. Заявник також має право самостійно подати додаткові документи навіть у разі, коли структурний підрозділ управління соціального захисту населення не пропонував подати такі документи для розгляду комісією.

Для отримання більш детальної інформації стосовно права на призначення субсидії за рішенням комісії ви можете звернутися до уповноважених осіб ваших сільських рад або подзвонити за телефоном «гарячої лінії» управління соціального захисту населення районної державної адміністрації 42 65 61.

_______________________________________________

«Гаряча лінія» з питань надання житлових субсидій

lineВ управлінні соціального захисту населення районної державної адміністрації забезпечена безперебійна робота «гарячої лінії» з питань надання населенню житлових субсидій.

В Приймальні громадян управління соціального захисту населення працює телефон «гарячої лінії», 42-65-61.

Шановні громадяни Мелітопольського району! За роз’ясненнями та консультаціями, стосовно призначення або перерахунків житлових субсидій, можна звертатись до управління соціального захисту населення Мелітопольської райдержадміністрації за телефоном 42-65-61 або до уповноважених осіб сільських рад, де Вам нададуть професійні консультації та допоможуть правильно заповнити заяву та декларацію.

_______________________________________________

Що таке житлова субсидія?

subsydiaЖитлова субсидія – це допомога, яка надається державою з коштів бюджету тим родинам чи одиноким громадянам, у яких сукупна сума витрат на комунальні послуги перевищує встановлений державою відсоток від щомісячного доходу.

Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб. Кількість осіб визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія. У разі коли кількість фактично проживаючих осіб є іншою ніж кількість зареєстрованих – субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих осіб (осіб які фактично проживають) на підставі рішення районної комісії.

Також, в окремих випадках, на підставі рішення комісії, субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні на підставі договору найму (оренди) житла або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

У разі призначення субсидії пільги з оплати житлово–комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються.

_______________________________________________

Завантажити документ Все про субсидії

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить