Показати меню

Європейський день боротьби з торгівлею людьми

середа, 9 Жовтень 2019, 10:19
torg-ludmi

З метою привернення уваги до такого ганебного явища, як торгівля людьми 18 жовтня 2007 року Європейським Парламентом започаткований Європейський день боротьби з торгівлею людьми, як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми — особливо жінками та дітьми та небайдужості громадськості до цього явища.

Україна, оголосивши курс на євроінтеграцію, приєдналася до основних міжнародних нормативно-правових актів у сфері протидії торгівлі людьми та прийняла національне законодавство.

Україна була серед перших країн у Європі, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.

Торгівля людьми — це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина та відповідно до Кримінального кодексу України визнається тяжким злочином, який передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років. Тому покарання злочинців, які здійснюють торгівлю людьми, є ще одним важливим завданням держави.

Способи втягнення людей у процес торгівлі людьми різні — злочинці шукають все нові і нові методи вербування, але завжди це відбувається шляхом використання обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини, із застосуванням чи погрозою застосування насильства, із використанням службового становища, матеріальної чи іншої залежності від другої особи.

Метою торгівлі людьми завжди є експлуатація людини в будь-який спосіб — примусова праця, використання у домашньому господарстві і промисловому чи сільськогосподарському секторах, вилучення органів, сексуальна експлуатація чи створення порнографічної продукції, народження дитини примусово чи за замовленням, втягнення у злочинну діяльність чи жебракування.

Людина, яка постраждала від цього злочину, звернувшись до місцевої державної адміністрації, має право на отримання відповідного статусу, це дає їй можливість отримати одноразову матеріальну допомогу, а також отримати повний спектр допомоги: медичної, правової, соціальної.

Виявлення і розслідування злочинів про торгівлю людьми та ідентифікація ймовірно постраждалих від торгівлі людьми вимагає свідомого ставлення кожного громадянина України до протидії торгівлі людьми.

Законом України від 20.09.2011 № 3739-VІ «Про протидію торгівлі людьми» та Постановою Кабінету Міністрів від 23.05.2012 № 417 «Про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми», визначено суб’єкти та їхні повноваження щодо здійснення заходів у сфері протидії торгівлі людьми, виявлення та розслідування злочинів, притягнення до відповідальності, забезпечення відновлення прав постраждалих та надання допомоги та захисту особам, які постраждали від торгівлі людьми.

Особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до наступних суб’єктів:

 • Мелітопольська районна державна адміністрація із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми (м. Мелітополь, вул. І. Алексєєва, 5);
 • Управління соціального захисту населення Мелітопольської райдержадміністрації — 44 82 59;
 • Мелітопольський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді — 43 13 94;
 • Служба у справах дітей Мелітопольської райдержадміністрації — 43 15 77;
 • Мелітопольський відділ поліції ГУНП в Запорізькій області — 42 66 61, 102;
 • КНП «Мелітопольська центральна районна лікарня» Мелітопольської районної ради — 5 07 93;
 • Мелітопольський міськрайонний центр зайнятості — 44 05 20;
 • Відділ освіти Мелітопольської райдержадміністрації — 43 14 36;
 • Мелітопольський відділ Міграційної служби — 43 63 01;
 • Урядовий контактний центр — 1545;
 • Національна «гаряча лінія» по попередженню домашнього насилля, торгівлі людьми та гендерної дискримінації — 0 800 500 335, сайт: la-strada.org.ua;
 • Національна безкоштовна «гаряча лінія» з питань протидії торгівлі людьми — 0 800 505 501.