Показати меню

Я маю право на безоплатну правову допомогу

середа, 10 Січень 2018, 14:56
bpd

Відповідно до статті 59 Конституції України, кожен має право на професійну правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Право на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги визначаються Законом України «Про безоплатну правову допомогу».

Що таке безоплатна правова допомога?

Згідно із Законом України «Про безоплатну правову допомогу» безоплатна правова допомога, що гарантується державою, повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел.

Існують 2 види правової допомоги:

  • первинна правова допомога (включає в себе надання правової консультації та роз’яснення з правових питань);
  • вторинна правова допомога (здійснення представництва інтересів особи у суді, захист, складання документів процесуального характеру).

Міністерство юстиції України спільно з USAID запускає загальнонаціональний проект «Я маю право!». За даними Міністерства юстиції, понад 70 % населення потребує знань про свої права. Тому мета проекту «Я маю право!»: підвищити юридичну грамотність українців та викрити корупцію в державних установах.

В рамках проекту Міністерство юстиції буде знайомити українців з їхніми правами та вчити їх захищати. Проект функціонуватиме під слоганом «ЗНАЮ! ДІЮ! ЗАХИЩАЮ!», який означає, що громадянин знає свої права, користується ними і знає, що треба робити, коли його права порушують.

На відміну від вторинної правової допомоги, право на безоплатну первинну правову допомогу згідно із Конституцією України та Законом «Про безоплатну правову допомогу» мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Безоплатна вторинна правова допомога — це вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Право отримати таку допомогу мають лише деякі категорії громадян.

Основні суб’єкти права на безоплатну вторинну правову допомогу:

1) особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до закону для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, а також інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;

2) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів;

3) внутрішньо переміщені особи;

4) громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб;

5) особи, до яких застосовано адміністративне затримання, адміністративний арешт;

6) особи, стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою;

7) особи, які вважаються затриманими;

8) особи, у кримінальних провадженнях стосовно яких, відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України, захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії, а також особи, засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі;

9) особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;

10) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань;

11) особи, які перебувають під юрисдикцією України і звернулися для отримання статусу особи, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Вичерпний перелік категорії громадян, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, закріплено статтею 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».