Показати меню

Історія та сьогодення Мелітопольського району

Шановні гості сайту!

У кожної людини в житті є щось найрідніше і сокровенне, що залишається з нею на все життя. Це рідний край, земля батьків, дідів і прадідів. І вона найдорожча за все на світі.

Мелітопольщина – це край з історією, якою варто пишатись, край з майбутнім, в якому хочеться жити і виховувати дітей, з невичерпаним потенціалом економічного і духовного розвитку, це край талановитих і щирих людей, які розвивають його невтомною наполегливою працею.

Жителі району завжди раді гостям і запрошують до співпраці та налагодження ділових стосунків.

 

 .

Загальні відомості

Мелітопольський район – розташований у південно-східній частині Запорізької області.
Загальна площа – 1780 км.кв.
Районний центр – відсутній.
Населення – 50144 ( на 01.10.2013)
Межі району: на півдні – Якимівський район,на заході – Веселівський, на півночі – Михайлівський, на сході – Токмацький та Приазовський райони.

Історія

Історія Мелітопольщини своїм корінням сягає сивої давнини. Перші сліди перебування людина залишила тут понад 10000 тисяч років тому. Загадковим свідком багатотисячної історії цього краю височить поблизу села Терпіння Кам’яна Могила – унікальна пам’ятка давньої культури, яка нині є Державним історико-архітектурним музеєм – заповідником.
В епоху неоліту (8-3 тис. років до н. е.) в Мелітопольських краях йде становлення і розвиток землеробства і скотарства. В епоху бронзи край заселяли різні кочові племена, про життя яких відомо небагато. З настанням залізного віку (1 тис. років до н. е.) їх перемінили кіммерійці, а у VII в. до н. е. у Приазов’я вторглись скіфи. Наприкінці 1 тис. до н. е. скіфів перемінили сармати, а у IV в. Північне Приазов’я зайняли гуни. Так почався «тюркський» період у житті краю.

У першій половині XIII в. територія попадає під владу татаро-монголів і входить в один з улусів Золотої Орди. У 1443 р. феодальна знать Криму за підтримкою Великого князівства Литовського створила незалежне від Золотої Орди Кримське ханство. У його склад ввійшов і Мелітопольський край. Після мирного договору між Росією і Туреччиною (1774 р.) Кримське ханство перейшло під панування Росії. Це створило передумови для появи в Мелітопольському краї осілого населення.

1783 рік став важливим рубежем в історії Мелітопольщини. 8 квітня Катерина II підписала маніфест «Про прийняття півострова Кримського, острова Тамана і всієї Кубанської сторони під Російську державу». Мелітопольський край увійшов до складу Росії. У цьому ж році тутешній кочовий народ ногайці були переселені «на Уральський степ», і в Мелітопольських краях постійного населення не стало. Постійне населення стало з’являтися в 1790 р. Г. Потьомкін переселив сюди, у межиріччя Молочної і Берди, ногайців. У 1795 р. на «Молочні води» дозволили перебратися ногайцям з Північного Кавказу. Їм відвели близько 400 тис. га. Тут оселилися 8391 чоловіків і 7127 жінок.
На початку XIX ст. територія Мелітопольського району починає інтенсивно заселятися вихідцями з інших регіонів Росії і Західної Європи.

У 20-х роках територія Мелітопольщини виявилася розділеною між Велико-Токмацьким, Вознесенським і Кизиярським районами Мелітопольського округу, частина районів з переважним німецьким населенням виділили в Молочанський район і створили Терпіннівський район.

У 1930 р. округи були ліквідовані. З 15 вересня центр Кизиярського району переноситься в Мелітополь і район перейменувався в Мелітопольський, 20 травня 1933 року до нього приєднався і Терпіннівський район.
З 1932 по 1939 р. Мелітопольщина входила до Дніпропетровської області. 10 січня 1939 р. була утворена Запорізька область. З тих пір Мелітопольський район — у її складі.

Визначні місця Мелітопольського району

• національний історико–археологічний музей-заповідник «Кам‘яна Могила». Загальна площа заповідника – 15 га. Знаходиться за 12 км. на північний схід від м. Мелітополя. Площа, яку займає сама Кам‘яна Могила – 3 га. В наші дні висота Кам‘яної Могили досягає 12 м. Це степовий феномен природи і пам‘ятник давньої культури;
• пам‘ятки садово – паркового мистецтва: парк “Еліта”, дубова алея села Соснівка, Старобердянське лісництво;
• територія “Цілющих джерел” у с. Терпіння. Із багатьох джерел основними вважають три. Найбільш водоємний названий іменем Божої Матері. Їм приписана цілюща сила;
• “Дуб-патріарх” в с. Терпіння. Приблизний вік цього дубу більше ніж 400 років. Висота дуба близько 40 метрів, коло стовбура – 6 метрів, коріння розрослось у різні боки на 100 метрів.

Сьогодення Мелітопольського району

Сьогодні Мелітопольщина є одним із всебічно розвинутих агропромислових і культурно-історичних регіонів Запорізької області, головну складову економіки якого становить сільське господарство.

Площа землекористування району складає 160,8 тис. га, в тому числі сільськогосподарських угідь — 156,8 тис. га. На даний час функціонують 162 підприємства різної форми власності, які займаються вирощуванням зернових, плодових і технічних культур, а також тваринництвом і птахівництвом. За останні 5 років сільгоспвиробники району отримують від 105 до 135 тис. тонн зерна щорічно, а в цілому середній показник виробництва зерна складає понад 110 тис. тонн.

Не тільки хліборобами славиться Мелітопольщина, це також край черешневих та яблуневих садів. 15 підприємств району вирощують плодово-ягідну продукцію, яку полюбляють не тільки в Україні, а й далеко поза її межами. Крім того, в районі утримують велику рогату худобу та свиней, добре розвинено птахівництво.

На території району працюють такі промислові підприємства, як ТОВ «Соцінновація» — виробництво мінеральної води, ПП «Кіпаріссервіс-2013» — виробництво безалкогольних напоїв, ТОВ «Мелітопольський завод тракторних автозапчастин» — випуск запчастин, вузлів, комплектуючих до сільськогосподарської техніки, чавунне литво, ПП «Магістр» — виробництво гідроциліндрів на всі види техніки, ТОВ «Мрія» — виробництво запчастин до техніки, ТОВ «Мелітопольський механічний завод» — виробництво запчастин до сільськогосподарської техніки, послуги з металообробки, ПП «Таврія Турбо Плюс» — виготовлення турбін, ПП «Мирненський хлібобулочний комбінат» — виробництво продуктів борошно-круп’яної промисловості, ПП «Агропродукт» — виробництво борошна, послуги з переробки давальницької сировини, ТОВ «Веха» — виробництво гідравлічного та пневматичного устаткування.

В районі зареєстровано 1977 фізичних осіб-підприємців. Згідно з дислокацією діючої мережі підприємств роздрібної торгівлі, ресторанного господарства та побутового обслуговування на території Мелітопольського району діє 273 магазини та кіоски, 20 суб’єктів господарювання здійснюють побутове обслуговування населення та 29 об’єктів громадського харчування.

Медична галузь району представлена КНП «Мелітопольська центральна районна лікарня» Мелітопольської районної ради, КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мелітопольської районної ради Запорізької області» (13 лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 10 ФАПів, 19 ФП), КНП «Вознесенська амбулаторія загальної практики — сімейної медицини Мелітопольського району Запорізької області», мережею аптек.

У районі функціонує 13 закладів дошкільної освіти та 2 підрозділи дошкільної освіти в закладах загальної середньої освіти, 28 закладів загальної середньої освіти, з них 5 шкіл нового типу: Костянтинівське навчальне виховне об’єднання № 1 «Таврія», Терпіннівський колегіум «Джерело», Вознесенська гімназія «Орієнтир», Костянтинівський ліцей «Ерудит», Костянтинівська спеціалізована різнопрофільна школа І–ІІІ ст. «ПРОМЕТЕЙ», а також 3 позашкільних навчальних заклади: Будинок дитячої та юнацької творчості (працює 57 гуртків, в яких виховується 1282 дитини), Дитячо-юнацька спортивна школа (діє 30 груп, в яких займається 470 вихованців) та районна МАН (складається з п’яти наукових відділень: фізико-математичного, історико-географічного,  хіміко-біологічного,  філології та мистецтвознавства, комп’ютерних наук).

У Новобогданівській об’єднаній територіальній громаді функціонує 3 заклади загальної середньої освіти (1 опорний заклад та 2 його філії) та 1 заклад дошкільної освіти. У Мирненській об’єднаній територіальній громаді функціонує 2 заклади загальної середньої освіти (1 опорний заклад та 1 його філія) та 2 заклади дошкільної освіти.

Активно працюють 34 установи культури клубного типу, 34 бібліотеки, 2 мистецькі школи — КЗ «Костянтинівська мистецька школа» МРР ЗО та КЗ «Вознесенська мистецька школа» МРР ЗО. На державному обліку перебувають 194 пам’ятки історії та культури. При клубних установах діють 265 творчих формувань, 152 колективи художньої творчості, 11 з них мають звання «народний» та «зразковий».

З метою популяризації української національної культури в клубних і бібліотечних закладах району працюють 14 Українських світлиць та 10 фольклорних колективів.

У 2019 році художні колективи і окремі виконавці району взяли участь у 32 Всеукраїнських, обласних, регіональних конкурсах, фестивалях, акціях і отримали біля 70 призових місць.

 

Завантажити документ Битва за Мелитополь
Завантажити документ Чехоград
Завантажити документ Цілющі джерела та Дуб–Патріарх
Завантажити документ Характеристика району
Завантажити документ Храм Архістратига Михаїла
Завантажити документ Кам’яна могила
Завантажити документ Лінія «Вотан»
Завантажити документ Парк «Еліта»
Завантажити документ Старобердянське лісництво
Завантажити документ Страусина ферма
Завантажити документ Тихонівський ставок
Завантажити документ Туристичні маршрути

Сохранить