Показати меню

Історія та сьогодення Мелітопольського району

melflag

Шановні гості сайту!

У кожної людини в житті є щось найрідніше і сокровенне, що залишається з нею на все життя. Це рідний край, земля батьків, дідів і прадідів. І вона найдорожча за все на світі.

Мелітопольщина – це край з історією, якою варто пишатись, край з майбутнім, в якому хочеться жити і виховувати дітей, з невичерпаним потенціалом економічного і духовного розвитку, це край талановитих і щирих людей, які розвивають його невтомною наполегливою працею.

Жителі району завжди раді гостям і запрошують до співпраці та налагодження ділових стосунків.

З повагою,
голова Мелітопольської
районної державної адміністрації Олександр Мангул

Загальні відомості

Мелітопольський район – розташований у південно-східній частині Запорізької області.
Загальна площа – 1780 км.кв.
Районний центр – відсутній.
Населення – 50144 ( на 01.10.2013)
Межі району: на півдні – Якимівський район,на заході – Веселівський, на півночі – Михайлівський, на сході – Токмацький та Приазовський райони.

Історія

Історія Мелітопольщини своїм корінням сягає сивої давнини. Перші сліди перебування людина залишила тут понад 10000 тисяч років тому. Загадковим свідком багатотисячної історії цього краю височить поблизу села Терпіння Кам’яна Могила – унікальна пам’ятка давньої культури, яка нині є Державним історико-архітектурним музеєм – заповідником.
В епоху неоліту (8-3 тис. років до н. е.) в Мелітопольських краях йде становлення і розвиток землеробства і скотарства. В епоху бронзи край заселяли різні кочові племена, про життя яких відомо небагато. З настанням залізного віку (1 тис. років до н. е.) їх перемінили кіммерійці, а у VII в. до н. е. у Приазов’я вторглись скіфи. Наприкінці 1 тис. до н. е. скіфів перемінили сармати, а у IV в. Північне Приазов’я зайняли гуни. Так почався «тюркський» період у житті краю.

У першій половині XIII в. територія попадає під владу татаро-монголів і входить в один з улусів Золотої Орди. У 1443 р. феодальна знать Криму за підтримкою Великого князівства Литовського створила незалежне від Золотої Орди Кримське ханство. У його склад ввійшов і Мелітопольський край. Після мирного договору між Росією і Туреччиною (1774 р.) Кримське ханство перейшло під панування Росії. Це створило передумови для появи в Мелітопольському краї осілого населення.

1783 рік став важливим рубежем в історії Мелітопольщини. 8 квітня Катерина II підписала маніфест «Про прийняття півострова Кримського, острова Тамана і всієї Кубанської сторони під Російську державу». Мелітопольський край увійшов до складу Росії. У цьому ж році тутешній кочовий народ ногайці були переселені «на Уральський степ», і в Мелітопольських краях постійного населення не стало. Постійне населення стало з’являтися в 1790 р. Г. Потьомкін переселив сюди, у межиріччя Молочної і Берди, ногайців. У 1795 р. на «Молочні води» дозволили перебратися ногайцям з Північного Кавказу. Їм відвели близько 400 тис. га. Тут оселилися 8391 чоловіків і 7127 жінок.
На початку XIX ст. територія Мелітопольського району починає інтенсивно заселятися вихідцями з інших регіонів Росії і Західної Європи.

У 20-х роках територія Мелітопольщини виявилася розділеною між Велико-Токмацьким, Вознесенським і Кизиярським районами Мелітопольського округу, частина районів з переважним німецьким населенням виділили в Молочанський район і створили Терпіннівський район.

У 1930 р. округи були ліквідовані. З 15 вересня центр Кизиярського району переноситься в Мелітополь і район перейменувався в Мелітопольський, 20 травня 1933 року до нього приєднався і Терпіннівський район.
З 1932 по 1939 р. Мелітопольщина входила до Дніпропетровської області. 10 січня 1939 р. була утворена Запорізька область. З тих пір Мелітопольський район — у її складі.

Визначні місця Мелітопольського району

• національний історико–археологічний музей-заповідник «Кам‘яна Могила». Загальна площа заповідника – 15 га. Знаходиться за 12 км. на північний схід від м. Мелітополя. Площа, яку займає сама Кам‘яна Могила – 3 га. В наші дні висота Кам‘яної Могили досягає 12 м. Це степовий феномен природи і пам‘ятник давньої культури;
• пам‘ятки садово – паркового мистецтва: парк “Еліта”, дубова алея села Соснівка, Старобердянське лісництво;
• територія “Цілющих джерел” у с. Терпіння. Із багатьох джерел основними вважають три. Найбільш водоємний названий іменем Божої Матері. Їм приписана цілюща сила;
• “Дуб-патріарх” в с. Терпіння. Приблизний вік цього дубу більше ніж 400 років. Висота дуба близько 40 метрів, коло стовбура – 6 метрів, коріння розрослось у різні боки на 100 метрів.

Сьогодення Мелітопольського району

Сьогодні Мелітопольщина є одним із всебічно розвинутих агропромислових і культурно-історичних регіонів Запорізької області, головну складову економіки якого становить сільське господарство.

Район багатий сільськогосподарськими угіддями, площа яких складає 153,6 тис. га. Мелітопольську черешню та мелітопольські кавуни знають далеко за межами держави. Сільськогосподарські товаровиробники щороку виробляють понад 100 тис.тонн зернових культур та 25 тис. тонн соняшника. В районі утримують велику рогату худобу, свиней та добре розвинено птахівництво.

На території району працюють такі промислові підприємства, як ТОВ «Соцінновація», ПП. «Кіпаріссервіс 2013»– виробництво мінеральної води та безалкогольних напоїв, ТОВ «Мелітопольський завод тракторних автозапчастин» – виробництво сільськогосподарських запчастин та чавунне литво, ПП «Магістр» – виробництво гідроциліндрів на всі види техніки, ТОВ «Мрія» – машинобудування,  ТОВ «Мелітопольський механічний завод» – виробництво запчастин для сільськогосподарської техніки.

В районі налічується 232 підприємства всіх форм власності, з них – середніх підприємств – 19 одиниць, малих – 213 одиниць. Зареєстровано 2397фізичних осіб-підприємців. Мережа торгівельних підприємств складає 283 магазинів та  кіосків, 33 об’єкти ресторанного господарства, 19 об’єктів побутового господарства.

Медична галузь району представлена комунальним закладом «Мелітопольська центральна районна лікарня», КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мелітопольської районної ради Запорізької області», 12 лікарськими амбулаторіями загальної практики сімейної медицини, 13 ФАПами, 19 ФП, мережею аптек «Вотан».

В районі функціонує 17 дошкільних навчальних закладів та 35 загальноосвітніх навчальних закладів, з них 5 шкіл нового типу: Костянтинівське навчальне виховне об’єднання №1 «Таврія», Терпіннівський колегіум «Джерело», Вознесенська гімназія «Орієнтир», Костянтинівський ліцей «Ерудит», Костянтинівська спеціалізована різнопрофільна школа І-ІІІ ст. «ПРОМЕТЕЙ», а також 3 позашкільних навчальних заклади: будинок дитячої та юнацької творчості (працює 58 гуртків, в яких виховується 1395 дітей), дитячо-юнацька спортивна школа (діє 30 груп, в яких займається 542 вихованця) та районна МАН (структура: п’ять наукових відділень (фізико-математичне, історико-географічне, філології та мистецтвознавства, хіміко-біологічне, комп’ютерних наук).

Учні Мелітопольщини постійно демонструють свою ерудицію та глибокі знання на олімпіадах та конкурсах, як районного, так і обласного рівнів. У 2015/2016 р. р. у районних олімпіадах взяли участь 459 учнів з 29 навчальних закладів району, 250 з них визнані переможцями.

Призовими місцями відзначились юні мешканці району на обласних етапах ХVІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика (І місце) та Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка (ІІ місце).

Активно працюють 34 установи культури клубного типу, 34 бібліотеки, 2 дитячі музичні школи з 5-ма філіями. На державному обліку перебувають 188 пам’яток історії та культури. При клубних установах активно діють 243 творчих формувань, 149 колективів художньої творчості, 10 з них мають звання «народний» та «зразковий». З метою популяризації української національної культури в клубних і бібліотечних закладах району працюють 14 Українських світлиць, 1 літературно-музична вітальня, 1 дозвіллєва вітальня і 10 фольклорних колективів. У 2016 році художні колективи і окремі виконавці району взяли участь у 17 Всеукраїнських, обласних, регіональних конкурсах, фестивалях, акціях і отримали 16 призових місць.

Завантажити документ Битва за Мелитополь
Завантажити документ Чехоград
Завантажити документ Цілющі джерела та Дуб–Патріарх
Завантажити документ Характеристика району
Завантажити документ Храм Архістратига Михаїла
Завантажити документ Кам’яна могила
Завантажити документ Лінія «Вотан»
Завантажити документ Парк «Еліта»
Завантажити документ Старобердянське лісництво
Завантажити документ Страусина ферма
Завантажити документ Тихонівський ставок
Завантажити документ Туристичні маршрути

Сохранить